top of page

Windows 10 jako system nowoczesny zawiera w sobie dużo ciekawych funkcji, niekoniecznie potrzebnych każdemu. Dużo usług, dodatków, aplikacji UWP, telemetria czy też śmieciowe gry powoduje u każdego użytkownika rozgoryczenie, złość wobec systemu-usługi. Można pomóc komputerowi odchudzić Windowsa 10 a tym samym zwiększyć wydajność na wolniejszym sprzęcie. Chcesz wiedzieć jak? Przekonaj się:

Na początek proponuję zainstalować odchudzoną wersję systemu Windows 10 A Team (obraz systemu znajdziesz na stronie windowsbase.pl) i zainstalować go na komputerze. Jest lekki i po instalacji nie ujrzysz niepotrzebnych usług, śmieciowych aplikacji czy też dużej ilości zajętego miejsca pamięci RAM. Jeżeli nie chcesz tego robić, będziesz musiał namęczyć się z ustawianiem usług systemowych, bowiem domyślnie skonfigurowane w większości są niepotrzebne.
OK. System zainstalowany ? Czas na optymalizację. 

⦁    Zaczniemy od usunięcia niepotrzebnych aplikacji (nie ma tego na filmie). Pobierz i zainstaluj program IObit Uninstaller lub Revo Uninstaller. Jego przejrzysty interfejs obsłuży każdy użytkownik. Zaznacz niepotrzebne aplikacje i naciśnij odinstaluj. Gdy to zrobisz, naciśnij "Usuń pozostałości" i gotowe ! Masz problem ? Kliknij tutaj, jeżeli chcesz zobaczyć jak obsługiwać program REVO, lub tutaj, jeżeli chesz zobaczyć jak obsługiwać program IOBIT Uninstaller
⦁    Następnym krokiem będzie usunięcie plików tymczasowych (za pomocą IObit Advanced SystemCare i CCleaner). Proponuję go skonfigurować przed uruchomieniem ! Zrób to tak jak na filmie. Możesz pokusić się o wyłączenie usług i programów które pozwolą ci na zwiększenie wolnej ilości pamięci RAM. Kliknij "START"/"Uruchom CCleaner" aby rozpocząć usuwanie plików tymczasowych.
⦁    Kolejnym etapem będzie zmiana ustawień wydajności w opcjach zaawansowanych w panelu sterowania. Tutaj zmniejszymy lub wyłączymy plik wymiany (gdy masz więcej niż 8GB RAM, posiadasz wolny dysk talerzowy i nie grasz w gry, to ważne ze względu na to, że plik wymiany jest potrzebny, gdy zabraknie nam fizycznej pamięci RAM. Aplikacje wymagające takie jak gry czy programy profesjonalne wymagają takowej pamięci i wtedy warto jej nie wyłączać), oraz dostosujemy wygląd systemu pod gorszy wygląd ale lepszą wydajność.
⦁    Potem warto zablokować/usunąć telemetrię. UWAGA !!! Nie używaj tych programów bowiem mogą one zablokować dostęp do usług Microsoftu w tym pakietu Office 365 ! 
⦁    Po usunięciu telemetrii zmień wygląd tapety na jednolity kolor, to zmniejszy zasoby na pamięć RAM i kartę graficzną (szczególnie w Windows 7)
⦁    Po tym wszystkim przyszedł czas na skonfigurowanie usług. Będzie trochę roboty, bo trzeba zmienić ponad 260 kontrolek. Listę usług zamieszczam tutaj. Nie chcesz się męczyć ? Zainstaluj system A Team.
⦁    Można pokusić się też skompresować dysk systemowy, jeżeli mamy mało miejsca. Zwiększy to ilość miejsca na dysku.
⦁    Potem można spróbować zaktualizować sterowniki do nowszych wersji za pomocą IObit Driver Booster. Program wyszuka i zainstaluje najnowsze sterowniki, które naprawiają błędy w działaniu niektórych gier. Watro to uczynić.
⦁    Za pomocą programu Unpark CPU- możesz odblokować trochę mocy na rdzeniach CPU. "Trochę" mam na myśli kilka procent wydajności.
⦁    Na sam koniec warto też usunąć wpisy z autostartu za pomocą narzędzia- msconfig.exe lub CCleaner (polecam użycie tego programu), oraz zmienić tryb zasilania na "Wysoka wydajność". Możesz też zmienić czułość programu antywirusowego, albo zmienić na jakiś lżejszy, np.: Kaspersky Cloud, Comodo Cloud, Panda Cloud, Sophos Home, Avast Free

Gotowe ! To wszystko. Możesz pokusić się też o :
⦁    Podkręcanie procesora
⦁    Podkręcanie karty graficznej
⦁    Wymiana dysku HDD na SSD lub NVME
⦁    Upgrade sprzetu (lepszy procesor, karta graficzna itp.)
⦁    Defragmentacja dysku HDD (o ile go masz)

Jednak to są tematy, które licznie znajdziesz na YouTube. Kliknij na nie aby przejść do tych poradników. Wszystkie pliki do poradnika znajdziesz w bazie na stronie windowsbase.pl
 

Oczyszczanie wolnej pamięci RAM

Pobierz program IObit Monitor z bazy programów- windowsbase.pl. Pobrany plik rozpakuj, oraz zgodnie z instrukcjami zainstaluj i skonfiguruj program.
W ten sposób otrzymasz zasobnik- mały program , za pomocą którego wyczyścisz zajmowaną przez nieaktywne procesy pamięć tymczasową, zwalniając jej zasoby.

UWAGA !!! Jeżeli wcześniej instalowałeś program IObit Advanced SystemCare, nie musisz instalować tego dodatku. Jest on przeznaczony dla osób, które nie chcą korzystać z tego programu.

Usuwanie niepotrzebnych aplikacji UWP i klasycznych Win32.

Sposobów jest klika, za pomocą kilku programów usuniesz je bez problemu (łatwiejsza opcja) lub za pomocą komend w Powershellu (trudniejsza i żmudniejsza opcja)

1) Usuwanie aplikacji MetroUI i UWP za pomocą IObit Uninstaller.

 

Pobierz i zainstaluj powyższy program. Następnie kliknij zakładkę "Windows Apps" i z listy aplikacji systemowych, wybierz wszystkie lub te których niechcesz używać. Następnie kliknij przycisk "Odinstaluj", po czym zaczekaj chwilę na wyświetlenie komunikatu z możliwością usunięcia pozostałych plików. Zaznacz je i kliknij przycisk "Usuń".
 

iobit1.png
iobit2.png

2) Usuwanie aplikacji MetroUI i UWP za pomocą DWS oraz RemoveSPY_AIO

 

Pobierz powyższe programy. Następnie uruchom program DWS. Wybierz zakładkę "Narzędzia' i wybierz opcję "Usuń aplikacje UWP". Po tym wszystkim aplikacje MetroUI lub UWP zostaną usunięte. Uruchom program RemoveSPY_AIO jako administrator. Następnie wybierz opcję 3 (bezpieczniejsza) lub 4 (zaawansowa- użyj wtedy gdy chcesz usunąć wszystkie aplikacje dla zalogowanego użytkownika oraz zablokować telemetrię w Windows. Wybierz opcję jaką uważasz za służną i kliknij ENTER. Poczekaj do zakoćzenia procesu.

dws.png
aio1.png

Aktualizacja sterowników w Windows

1) Łatwa aktualizacja za pomocą DriverPack Solution (zalecane)

Możesz w łatwy sposób pobrać program do instalacji sterowników offline i zachować go na przyszłość, by móc go użyć w dowolnej chwili.
Programy tradycyjnie pobierzesz z strony windowsbase.pl.
W programie do aktualizacji sterowników w wersji offline należy pobrać i skompletować wszystkie 5 archiwów (bez edycji) i uruchomić instalator odpowiednio zatwierdzając komunikaty. Następnie jeżeli mamy taką możliwość zaznaczamy opcję aktualizacji za pomocą dostępu do internetu (cały czas mówię o jednym programie), natomiast nie ma takiej konieczności, aby go uruchomić wraz z internetem bowiem wersja offlinie nie wymaga dostępu do sieci. Wszelkie sterowniki (najbardziej aktualne) są datowane na (08/2019) i w razie potrzeby można zezwolić na wyszukanie nowszych wersji "driverów" w sieci.
Obsługa programu DriversPack jest łatwa w obsłudze. Klikamy wszystkie sterowniki (lub te które nas interesują) i klikamy "zainstaluj". Podczas instalacji mogą wyskoczyć dodatkowe komunikaty i reklamy oferujące darmowe dodatki i programy. W tym celu warto sprawdzić przed instalacją czy odchaczyliśmy wszelkie dodatki w menu "Programy/Dodatki Software". Po instalacji sterowników należy ponownie uruchomić komputer.

2) Łatwa aktualizacja za pomocą innych programów w wersji online (polecane)

Jeżeli nie chcesz pobierać wszystkich pakietów/sterowników jednego programu- ściągnij alternatywne programy ze strony windowsbase.pl, które zaaktalizują sterowniki za pomocą najnowszych baz. Instalację programu oraz pobieranie sterowników za pomocą tego programu pomijam, bowiem ich używanie ogranicza się dosłownie do kilku prostych kliknięć. Programy pobierzesz tutaj.

3) Standardowa aktualizacja sterowników za pomocą systemowych narzędzi:

W aplecie "Uruchom" [Klawisz Windows+ R] wpisz komendę: devmgmt.msc. Następnie wybierz urządzenie na którym ukazany jest trójkąt a następnie zaznacz go i kliknij prawym przyciskiem myszy, po czym nacisnij opcję "Aktualizuj sterownik". Potem wybierz opcję- "Wyszukaj automatycznie". Jeżeli system znajdzie nowszy sterownik, pobierze go i zainstaluje na naszym komputerze.
 

bottom of page