top of page

Teraz przejdziemy do konfiguracji maszyny. Jest ona łatwiejsza niż w VirtualBoxie. Po utworzeniu maszyny klikamy na nią z listy i wybieramy opcję "Edit virtual machine settings" Przechodzimy do zakładki "Hardware" i wybieramy "Memory". Tutaj można ustawić pamięć RAM dla maszyny. Żeby nie było za trudno, program sam oznacza i zaleca nam odpowiednią jej ilość dla konkretnego systemu i jego architektury.

vm8.png

W Zakładce "Processors" możemy analogicznie co do ustawień VB, z tą różnicą, że możemy tutaj wybrać ilość rdzeni CPU, które zwiększają wydajność pracy maszyny. Włączamy pierwszą opcję. Jeżeli jesteś programistą zalecam włączyć też drugą opcję, pozwala ona na przyspieszenie pracy CPU podczas debugowania programów, lub uruchamiania maszyn wirtualnych w maszynie wirtualnej. Włączenie trzeciej opcji pozwoli na przekazaniu wirtualnej maszynie drugiego urządzenia PCI (np: Gdy masz dwie karty WI-FI lub GPU zainstalowane w PC). Ja tej opcji nie włączam, jest zbędna.

vm7.png

W opcjach "Network Adapter" możemy ustawić rodzaj połączenia sieci w wirtualnej maszynie. Pozostawiamy bez zmian. Dla bezpieczeństwa warto użyć sieci NAT.

vm13.png
vm14.png

Dodatkowe opcje które możemy znaleźć są w zakładce "Options" obok "Hardware". Co tam znajdziemy ? Cóż, w opcji "Power" możemy włączyć przechwytywanie informacji o stanie baterii naszego laptopa do maszyny wirtualnej. W ustawieniach "Shared Folders" możemy tak samo jak i w VB włączyć wirtualny dysk z plikami dla maszyny, a w opcjach VMware Tools warto zaznaczyć opcje "Automatically install updates". To  wszystko jeśli chodzi o konfigurację maszyny na VMware.

W porównaniu do VB, VMware ma dodatkowe narzędzia dla osób instalujących maszyny VM na dysku HDD. Bardzo przydatne opcje pozwalające defragmentować  dyski wirtualne, rozszerzać lub  kompaktować. Polecam wypróbować.

vm9.png

W opcjach  CD/DVD (SATA) możemy ustawić plik (.ISO) lub napęd optyczny komputera tj: w przypadku VirtualBoxa, by móc z płyty lub obrazu uruchomić instalator Windows.

vm10.png
vm11.png

VMware pozwala na podpięcie nośników USB do maszyny wirtualnej. W porównaniu do VB, nie trzeba tu instalować dodatków. Obsługę mamy już gotową, pod warunkiem instalacji systemu nowszego niż XP.

vm12.png

VMware nie obsługuje mikrofonu tj: VB, ale za to pozwala wybrać urządzanie z którego będzie odtwarzany dźwięk z maszyny VM. VB pozwala tylko na wybranie sterownika dźwięku. W opcjach "Display" można ustawić opcje pamięci wirtualnej karty graficznej oraz liczby monitorów i rozdzielczości ekranu. Domyślnie włączona jest opcja emulacji 3D, jednak by ta zadziałała, wymagane są dodatki "VMware Tools".

vm15.png
vm16.png
vm17.png

OK, konfiguracja zakończona więc teraz możesz uruchomić maszynę i zainstalować system. Podczas instalacji mogą wyskoczyć takie komunikaty :

Adnotacja 2019-07-25 201327.png
Adnotacja 2019-07-25 201503.png

Nie należy się nimi przejmować. Wystarczy wcisnąć "Remind me later" lub "Never Remind Me". Standardowo po instalacji pora zainstalować dodatki. Te które są w tym programie należy pobrać. Wystarczy tylko, że po zainstalowaniu systemu klikniecie opcję "Install Tools" i postąpicie zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Tu już nie trzeba niczego tłumaczyć. W razie czego, zawsze możecie do mnie napisać :)

Adnotacja 2019-07-25 201544.png
bottom of page